Делчево ( макед. Dełczewo ) – місто в східній Македонії, що розташоване на березі річки Брегалніца поблизу кордону з Болгарією. Адміністративний центр муніципалітету Делчево. Населення складає близько 11500 осіб, займає площу 585 км 2 .

Історія міста Делчево

Вперше як поселення згадується під назвою Васильєво, що в перекладі з грецького означає Цареве Село, в статуті сербського імператора Стефана Душана в XIV столітті.

В середині XVІІ століття поселення перебувало під владою султана Мехмеда IV.  Переважну частину населення складають мусульмани, велика частина християнського населення приймає іслам. У 1670р. турецький мандрівник Евлія Челебі згадує Делчево у своїх описах, як мусульманське село у підніжжя гори, місто налічує близько 100 будників, серед них височіє чудова мечеть з мінаретом.

До XІX ст. Делчево вважається турецькою колонією, лише кілька сімей населення міста – македонці. Проте разом з економічним розвитком регіону, збільшується кількість македонського населення. У 1856р. в Делчево зведено церкву біля якої сконцентрувалось християнська частина населення міста, а згодом і навколишніх сіл.

Після російсько-турецької війни 1877-1878 рр.  більша частина християнського населення виїхала до Болгарії, їх місце зайняли жителі з Азії. Тридцять років по тому під час балканських воєн відбулась зворотня міграція і на цей раз значна кількість турецького населення покинула межі регіону.

В період між двома світовими війнами Делчево залишається малим провінційним містечком з вузькими вулицями та низьким рівнем промисловості.

У 1950р. рішенням Президіуму Національної асамблеї Народної Республіки Македонія   Цареве Село отримує назву Делчево на честь революційного ідеолога Гоце Делчева.

В 60-ті роки місто розширюється на правий берег річки Брегалніца, де розпочинається будівництво промислової зони міста. Разом з розвитком промисловості збільшується кількість населення, за даними перепису населення 1981 року в Делчево налічується близько 2099 домашніх господарств в яких проживає  8065 жителів.

Делчево сьогодні –це сучасне місто з широкими вулицями та бульварами, розвиненою інфраструктурою та парковою зоною.

Офіційний сайт міста  http://delcevo.gov.mk/

Співпраця з містом Делчево

У вересні 2002р. між містами Вишгород та Делчево підписано Договір про дружбу та співпрацю.

З метою зав’язання дружніх відносин між молоддю обох країн, ознайомлення з культурно-історичними пам’ятками, мовної практики, відпочинку – планується проведення літніх таборів, обміну групами учнів та студентів з міст Вишгорода та Делчево.