Санс (фр. Sens) – старовинне місто у французькому департаменті Йонна, розташоване в 120 км на південний схід від Парижа в Бургундії, на правому березі річки Йонна. У місті близько 30.000 мешканців, в межах міста налічується близько 57000 жителів.

Історія міста Санс

За часів Римської Галії Сенс був відомий під назвою Агедінк (лат. Agedincum), пізніше став називатися лат. civitas Senonum або Senones на ім’я численного галльського племені сенонів. Санс не раз згадується на сторінках «Записок про галльську війну» Цезаря.

В середні віки Санс відігравав важливу релігійну роль- в місті перебувала резиденція архієпископа, який вважався приматом Галлії та Німеччини. Турботами прелатів в місті було побудовано п’ять абатств і велика соборна церква св. Стефана – один з перших пам’ятників готичного стилю (згодом перебудовувався). Поруч із собором зберігся палац архієпископів (переважно XVI століття будівлі).

Середньовічний Санс був свідком багатьох важливих подій – Бернард Клервоський тут зрадив анафемі вчення Абеляра (1140), Томас Бекет провів чотири роки заслання (1166-1170), а Людовік Святий зіграв весілля з Маргаритою Прованською (1234).

У 1186 р. за вказівкою короля Філіпа Августа м. Санс отримує дозвіл на обрання мера та утворення перших органів місцевого самоврядування. У 1474 р. королем Людовіком XI  закріплено це право.

На початку XІХ  ст. м. Санс стає потужним культурним та релігійним центром. Також спостерігається значне збільшення кількості населення.

Санс – місто з багатими історичними та культурними традиціями завжди було одним із центрів, який притягував туристів.

Офіційний сайт міста http://ville-sens.fr

Співпраця з містом

У вересні 1999 року підписано Хартію дружби і співробітництва між містами Вишгород та Санс.

Завдяки сприянню посольства Франції в України та з метою ознайомлення із системою медичного обслуговування населення в лікарняних закладах Франції, м. Санс неодноразово відвідували представники Вишгородської районної лікарні.

З 2007р. відбувається активна співпраця між скаутськими організаціями Франції та пластунами Вишгорода. В 2007 р. вперше проведено табір «FR+UA» ідея якого полягала в спільній роботі над ремонтом приміщення школи «Надія», де навчаються діти з особливими потребами.

2008р. пластуни Вишгорода відвідали Францію де було проведено табір «FR+UA-2».  В подальшому планується проведення скаутсько-пластових таборів задля обміну практичним досвідом та реалізації суспільно-корисних цілей.

В 2009 році на запрошення адміністрації міста Санс, офіційна делегація від м. Вишгорода на чолі з міським головою В. Решетняком, до складу якої увійшли депутати Вишгородської міської ради, народні майстри, Вишгородський міський оркестру-студії «Водограй», муніципальний хор «Коралі», відвідали 10-ту Ювілейну Міжнародну ярмарку-фестиваль міст-побратимів.

30 червня 2010 3 липня 2010 м. Вишгород відвідали представники Посольства Франції в Україні та представники адміністрації м. Санс. В результаті  проведених зустрічей була вирішена ціла  низка питань, зокрема форми надання допомоги та обмін досвідом в області медицини, реалізація освітніх програм, екологічний розвиток міста.

На запрошення міста Санс увересні 2010р. Вишгородський міський голова Решетняк В.О. відвідав м. Санс де отримав нагоду ознайомитись з роботою закладів охорони здоров’я, комунальних підприємств. Вивчав досвід розвитку туристичної інфраструктури, та обговорював перспективи співпраці між містами.