Бєлгород (рос. Белгород)  —  російське місто  обласного підпорядкування, адміністративний центр Бєлгородської області.

Розташований в 695 кілометрах від Москви на правому березі річки Сіверський Донець.  Є прикордонним містом, центром контактної зони Росії та Україні. Територія міста  153,1кв. км. Населення міста складає

357 700 осіб, які представляють близько 100 національностей.

Історія міста Бєлгород

Місто засноване у  XIII столітті, як  фортеця Бєлгород на історичній території Слобідської України. Ця фортеця неодноразово спалювалася при набігах татаро-монголів, і через це, за указом царя Федора Івановича вона була відбудована заново, причому цього разу будівельним матеріалом був камінь. Із цього часу Бєлгород став головним містом 800-кілометрової оборонної лінії, яка захищала Російську державу від набігів кримських татар.

На початку XVIII століття, була побудована нова оборонна лінія і стратегічне значення Бєлгорода значно зменшилося. Незабаром після завоювання  Криму в 1785 році місто було виключене з числа діючих фортець.

У 1727 році створюється Білгородська губернія з населенням більше мільйона осіб, що включала в себе 34 міста, серед яких були Курськ, Орел, Брянськ, Путивль, Рильськ, Обоянь та інші. У 1779 році місто стало повітовим центром Курської губернії.

У XIX  столітті основою промисловості в місті був видобуток крейди, вовномийні та переробка воску. Налічувалось близько 41-го заводів, з них: 7 салотопних, 3 миловарних, 7 шкіряних, 2 восково-свічкових, 2 сально-свічкових, 6 цегельних, 4 кахельних, 4 вапняних і 6 гончарних.

Наприкінці XIX століття в місті налічувалось 15 церков і 2 собори, чоловічий та жіночий монастирі, чоловіча класична гімназія, жіноча восьмикласна гімназія, учительський інститут та семінарія, духовне початкове училище, повітове і парафіяльне училища.

Радянська влада в місті була встановлена у 1917 році.  14 травня 1928 року ліквідовано Бєлгородський повіт  і Курську губернію. Бєлгород стає центром  Бєлгородського округу Центрально-Чорноземної області, яка була ліквідована вже у 1934 році. 13 червня 1934 року Бєлгород стає центром Бєлгородського району Курської області.

У роки Великої Вітчизняної війни Білгород і прилеглі до нього райони стали місцем запеклих боїв. У жовтні 1941 року німецько-фашистські війська наблизилися до міста, на західних підступах до міста радянські війська протягом двох діб стримували натиск ворога.  24 жовтня, після важких боїв для мешканців міста потяглися болісні дні і місяці окупації.  Із 34 тисяч довоєнного населення в місті залишилося лише 150 осіб, Білгород був повністю зруйнований, не збереглося жодної цілої будівлі.

12 червня під Прохорівкою розпочався найбільший в історії воєн бій. Противник був зупинений, поніс величезні втрати, а потім, після запеклих боїв, відкинутий до Бєлгорода.

5 серпня 1943 війська Воронезького і Степового фронтів штурмом оволоділи Бєлгородом. На честь звільнення міст Бєлгорода та  Орла від фашистів 5 серпня 1943 року був даний салют. Москва вперше салютувала радянським військам дванадцятьма  артилерійськими залпами з 120 гармат. Із того часу Бєлгород називають містом першого салюту, а 5 серпня святкується День міста. Після ратного подвигу, бєлгородці здійснили подвиг трудовий, відродивши рідне місто з попелу і перетворивши його в один з провідних індустріальних та інтелектуальних центрів Росії.

6 січня 1954 року місто стало центром Бєлгородської області.

За мужність і стійкість, проявлені бєлгородцями  в роки Великої Вітчизняної війни, за успіх в господарському і культурному житті 9 квітня 1980 обласний центр був нагороджений орденом Вітчизняної війни І ступеня.

27 квітня 2007 Президентом РФ підписаний Указ про присвоєння Бєлгороду почесного звання «Місто військової слави».

Сьогодні одним із пріоритетних напрямків у економіці Бєлгорода є видобуток і експорт  крейди. Крейда, яка видобувається на території області, не має аналогів у світі. Окрім цього, на території Бєлгорода видобувають залізну руду (Курська магнітна аномалія).

Офіційний сайт міста  http://www.beladm.ru/

Співпраця з містом Бєлгород

У травні 2011р. Вишгородський міський голова на чолі офіційної делегації до складу якої увійшли представники виконавчого комітету та члени Української академії наук, відвідав Бєлгород де було підписано протокол намірів про співпрацю між містами Бєлгород та Вишгород.

У червні 2011р. представники адміністрації Бєлгородського обласного центру  взяли участь в Міжнародному науково-практичному семінарі «Інноваційно-інвестиційні пріоритети просторового розвитку міської агломерації і територіальної громади Вишгорода».

31 липня 2011р., голова адміністрації м. Бєлгорода Сергій Боженов, відвідав  з офіційним візитом м. Вишгород. Він взяв участь у святкових урочистостях, присвячених 1065 річниці міста та проведенні у м. Вишгороді чергового етапу Гран-прі Чемпіонату світу по гонках на моторних човнах в класі «Формула-1» «U.I.M. F1 POWERBOT GRANT PRIX». В свою чергу представники Вишгородської міської ради відвідали святкування дня міста Бєлгорода.

На честь відзначення м. Бєлгорода Почесною нагородою Ради Європи – Дипломом Європи (липень 2011р. м. Страсбург), адміністрацією цього міста започатковано нове свято – Дні міст-побратимів. На запрошення Сергія Боженова, Вишгородський міський голова Решетняк В. О разом зі своїм заступником 20-24 вересня 2012р. відвідали вищезгаданий захід. Результатом стало підписання між містами Бєлгородом  та Вишгородом Договору про співпрацю в економічній, соціальній, культурній і освітянській сферах з метою поглиблення відносин між жителями обох міст.